Vodopád Skok

Autor: Miro Jankes | 24.6.2020 o 16:33 | Karma článku: 6,03 | Prečítané:  690x

Od 15. júna, kedy skončila zimná uzávera Tatier, som čakal na priaznivé počasie. Až včera to vyšlo. Konečne sa dobrá predpoveď stretla s mojim voľným časom. Pekne malo byť až okolo obeda.

  V Tatrách som túru nikdy nezačínal tak neskoro. Ale ku vodopádu Skok je to zo Štrbského plesa iba hodina a pol. Počasie má vydržať až do večera. Búrky nehlásia, tak to risknem.

obr.1
Z Martina som vyrazil o dvanástej. Po zídení z diaľnice pred Štrbou sa mi naskytol takýto pohľad. Ešte v Ružomberku bolo dosť zamračené. Ale predpoveď počasia bola správna. Začína sa vyčasovať.

po zídení z dialnice

obr.2
Prešiel som okolo Štrbského plesa, skokanských mostíkov. Zachytil som nedávne spory o ďalšej výstavbe okolo plesa. Pri smutnom pohľade na nevkus a cirkusový charakter všetkého, čo tam doteraz postavili, by bolo možno najlepšie zrovnať to so zemou a konečne tam pustiť nejakého architekta s víziou, nápadom, hodnotou. Vidieť stavať nezmyselnú vyhliadkovú vežu v údolí, keď všetky pohľady, ktoré z nej bude vidieť už všetci videli cestou, sa mi zdá divné. Stavať nové budovy, keď skoro polovina z tých, ktoré tam sú, sú opustené a nefunkčné, prípadne v žalostnom stave. Načo to kto kupoval, keď to necháva chátrať?
Radšej idem vyššie. Nevkus ľudského snaženia strieda široké údolie Mlynickej doliny. Zo začiatku poznačené ešte čerstvými výrubmi chorého lesa. Vyjazdená cesta od lesného traktora ma na chvíľu dokonca odvedie od turistického chodníka. Keď sa končí, musím sa asi dvesto metrov vrátiť. Našťastie necitlivé zásahy sa po asi kilometri končia a začína ozajstná vysokohorská krajina.

hore dolinou

obr.3
 V žľaboch ešte kde tu posledné fliačky snehu.

posledný sneh

obr.4
Cesta hore prechádza cez takmer nedotknutý les. Neviem, ako to býva počas iných ročných období. Teraz je dosť veľká časť chodníka zmenená na koryto potoka. Na niektorých miestach je problém prejsť ho suchou nohou. Pár veľkých kaluží som videl turistov aj prebrodiť bez topánok.

les

obr.5
Niekoľko serpentín cez les. Chodník je skalnatý. Ako keby išiel človek hodinu a pol iba po schodoch. V diaľke počuť hukot potoka a nakoniec aj vodopádu.

vodopád v diaľke

obr.6
Všade dosť veľa turistov.

turisti

obr.7, 8
Ale tá hodina a pol chôdze stála za námahu.

dvojicabočné vodopády

obr.9
Niektorí pokračujú chodníkom ponad vodopád ku plesu.

nad vodopádom

obr.10, 11, 12
Ja sa po krátkom oddychu obraciam naspäť. Som rád, že sú v Tatrách miesta, ktoré som doteraz nenavštívil. Toto je jedno z nich a naozaj stojí za pozretie.

braláborovicakvet

obr.13
Posledný záber od Štrbského plesa.

posledný pohľad

 Všetky obrázky sa kliknutím zobrazia v novom okne v lepšom rozlíšení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?