Stred(t)y s umením

Autor: Miro Jankes | 9.8.2019 o 23:32 | Karma článku: 1,51 | Prečítané:  240x

V Turčianskej galérii v Martine si môžete ešte do 11. septembra pozrieť výstavu Vytvorené v Turci. Dvadsaťsedem aktívnych výtvarníkov, ktorí sa narodili, alebo pôsobia v tomto regióne, predstavuje svoju voľnú tvorbu.

Do galérie som doteraz pravidelne chodieval iba na vernisáže. Ak ma občas niektoré vystavené objekty zaujali, prišiel som si ich po pár dňoch pozrieť znovu. Už bez množstva ľudí, bez hluku a vyrušovania.
Tentoraz som sa rozhodol 7. augusta navštíviť podujatie Stred(t)y s umením. Mala to byť, podľa oznámenia na facebooku, komentovaná prehliadka práve prebiehajúcej výstavy.
Zišli sme sa asi piati návštevníci, kurátorka výstavy, traja vystavujúci autori a súčasná riaditeľka galérie. Takmer dve hodiny sme počúvali rozprávania troch vybraných autorov o tom, čo ich inšpiruje, čo bolo hlavným dôvodom, prečo vytvorili práve tie objekty, ktoré sú na výstave. Ku každému vystavenému dielu sa vyjadrila aj kurátorka a všetci autori odpovedali aj na otázky návštevníkov.

Mário Nguyen (Katarzia, 2018, styrafoam, polymerizovaný akryl, konopné lano, hliníkové tyče, 200 x 200 x 200 cm)

socha mindetail sochy


Adam Turzo (inštalácia, 2019)

inštaláciainštalácia detail


a Matej Závoďan (Imrekvére, 2018, priestorová inštalácia, kov, kartón, OSB doska, polykarbonátová platňa, 3,3 x 4,5 m)

priehladny objekt

nám ponúkli oveľa hlbší pohľad na svoje diela. Porozprávali nám aj o svojej ostatnej tvorbe, prípadne o svojich plánoch, kadiaľ by chceli, aby sa ich ďalšia tvorba uberala.
Akcia to bola stobodová. Nič lepšie som v poslednom období nezažil. Svet okolo sa rúti zaplavený svojimi komerčnými hlúposťami, podpriemerom televíznych programov a zrazu je tu zmysluplne strávený čas s ľudmi, ktorí sa snažia ísť hlbšie. Spoznať, definovať, vybrať to podstatné a použiť to vo svojej tvorbe.

časť z účastníkov

Časť z účastníkov komentovanej prehliadky. Druhá zľava kurátorka výstavy Kristína Zvedelová, tretí zľava jeden z autorov Adam Turzo.

Pokračovanie akcie je naplánované na 21. augusta. Mali by prísť ďalší traja autori. Bohužiaľ tej akcie sa už nebudem môcť zúčastniť, pretože budem v zahraničí. Ale keby som bol v Martine, určite by som prišiel.

Použitá literatúra: Katalóg ku výstave Vytvorené v Turci, vydala Turčianska galéria v Martine, 2019

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?