Konceptualizmus a minimalizmus

Autor: Miro Jankes | 13.4.2019 o 14:37 | Karma článku: 1,54 | Prečítané:  249x

Pokračujem v článkoch o menej známych smeroch umenia, ktorými som sa nechal inšpirovať a sám som sa pokúsil niečo v podobnom štýle urobiť. Nejde mi o žiadne teoretické definície. Tie sa dajú prečítať v knihách, alebo na webe.

Konceptualizmus
V roku 2003 mi kamaráti ponúkli priestor a termín na prvú samostatnú výstavu. Vybrali na ňu moje linorytové matrice. Vtedy som sa rozhodol, že prvú časť urobím konceptuálnu. Výstava mala prebehnúť na stenách tenisového klubu v centre mesta, kde sa v pravidelných intervaloch striedali martinskí profesionálni aj amatérski výtvarníci. Urobili sme vernisáž. Jedlo sa, pilo, zahral kamarát na gajdy. Vo výstavnej miestnosti niekoľko týždňov visela iba zarámovaná internetová adresa. Len ten, kto ju napísal do prehliadača, si mohol výstavu pozrieť. Na webových stránkach s obrázkami boli umiestnené počítadlá návštevníkov, aby som mal približný prehľad, koľko ľudí to urobí. Hneď v prvý deň mala stránka asi tridsať návštevníkov. Nedával som tú adresu do žiadnych vyhľadávačov. Ani nikde inde nebola zverejnená. Zarámovaný text na stene vyprovokoval také množstvo ľudí, aby si zobrali pero a papier a adresu (v tom čase bol slovenský internet v plienkach a adresa bola dosť komplikovaná) si nielen zapísali, ale si tie obrázky aj pozreli.
Kurátorka výstavy Kristína Zvedelová vtedy k tomu v katalógu okrem iného napísala:
... Najskôr sa ako prvé dejstvo po zdvihnutí opony objaví na hladkej bielej stene internetová adresa, dokonale osadená do tenkého čierneho rámu. Nič viac, nič menej. Ona len upozorňuje nato, že zároveň s ňou sa zrodila virtuálna výstava - druhé dejstvo, prístupná neobmedzenému počtu divákov vo všetkých krajinách sveta, v "nekamennom" priestore, do ktorého je zabezpečený vstup 24 hodín denne. Trvanie tejto časti výstavy je časovo neobmedzené. Adresa iba supluje diela, poukazuje na ich existenciu a zároveň ponúka ich inštaláciu v inej koncepcii a v takmer neobmedzenom priestore, ktorý si v akejkoľvek chvíli môže každý, nikým nerušený pozrieť, okomentovať a v konečnom dôsledku aj zmazať, či prekresliť...
Výstava bola na internete asi dva roky, kým bezplatný poskytovateľ nezačal požadovať za webové miesto poplatky. Nezaplatil som a stránky po nejakom čase zrušili.
Po asi mesiaci a pol od vernisáže sme skutočnú výstavu fyzicky nainštalovali na steny tej miestnosti. Pretože je to na exponovanom mieste a chodieva tam množstvo ľudí, malo to celkom dobrý ohlas.
Internetová výstava tiež splnila svoj účel. Po určitom čase sa automaticky dostala do vyhľadávačov a celkovo ju videlo oveľa viac divákov, ako keby bola iba v tej výstavnej miestnosti.
Pri konceptualizme je podľa Dejín umenia (priložený zoznam použitej literatúry dole) dôležitý iba nápad. Samotná vizualizácia už nie je potrebná.
Niekedy sa vystavujú iba texty, kde je napísané, ako by mohlo konečné výtvarné dielo vyzerať, keby vzniklo.
Okrem takýchto "návodov" občas zosmolím aj vizuálnejšie kúsky. Na nasledovných dvoch obrázkoch je moje riešenie otázky, či je vôbec potrebný "umelec" na to, aby vzniklo nejaké umenie, Aká je jeho úloha pri tom. Vychádza mi, že on je iba sprostredkovateľ a možno by v konečnom výtvarnom diele ani nemusel byť zahrnutý.

priesvitnýpriesvitný II


Minimalizmus

Ďalší výtvarný smer, ktorý sa mi páči. Pri fotení, maľovaní ... sa snažím obmedziť počet zobrazovaných predmetov na čo najmenšiu mieru. Ideálom by bola asi úplne čistá biela, alebo aj farebná plocha. Zatiaľ ale nechávam na obrázku aspoň minimálne množstvo objektov. Ale dalo by sa to doviesť až do absurdna.

hora minmelanchólia

Použité zdroje:
1. Katalóg k výstave TÉČKO (1997 - 2007), v Turčianskej galérii, Daxnerova 2, Martin v decembri 2007
2. Dějiny umění 12, kolektív autorov, Euromedia - Knižní klub a Balios v Praze roku 2003

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?