Land art

Autor: Miro Jankes | 6.4.2019 o 5:30 | Karma článku: 1,05 | Prečítané:  428x

Na konci totality začali vychádzať Dejiny umenia od José Pijoan-a. Kúpil som si všetkých dvanásť dielov. Knihy vychádzali postupne. Za rok vyšli štyri časti. Mal som vždy štvrť roka nato, aby som si celý diel prečítal.

Internet neexistoval. Ku fotografiám sa dalo dostať iba pár vyvoleným. A v týchto knihách boli fotografie parádne.
Prvú informáciu o land arte som získal okolo roku 1984 od Fera Kalinu. Porozprával mi, ako si nejaký "šialenec" na západe zaplatil bagre, buldozéry a vytvoril v krajine s ich pomocou plastiku. Neviem, či to bolo špirálové mólo od Roberta Smithsona, alebo hovoril o niečom inom. No mne to utkvelo v pamäti a pochopil som, že umenie nemusí byť iba obraz na stene, alebo nejaká socha v parku. 
Ešte väčší rozhľad som získal zo seminárov o modernom výtvarnom umení, ktoré poloilegálne organizoval Ivan Bílý v pivničných priestoroch kina Mladosť v Martine na Podháji. Neviem, ako sa mu podarilo prepašovať tam okolo roku 1988 aj niekoľko zaujímavých filmov o umení, ktoré požičal na francúzskom velvyslanectve v Prahe.
Inšpirovalo ma to a tesne po novembri 1989 sme s kamarátom plánovali v mojej rodnej dedinke urobiť sochárske sympózium. Aspoň také boli naše prvé neskromné plány. Dohodol sa termín - v lete 92. Bolo aj miesto - opustený pieskovcový kameňolom kúsok od nášho domu. Len ľudia neprišli. Ani pozvaní, ani nepozvaní. Nakoniec neprišiel ani kamarát. Tak som so synovcom urobil aspoň jednu landartovú akciu na lúke pri našej roli v Marmanovci. Páčil sa mi Modulor od Leonarda da Vinci-ho. Rozhodol som sa vykopať do stráne štvorec a kružnicu a do tak vytvoreného obrazca som sa postavil. Synovec moje dvojdňové počínanie fotil z oprotiľahlej borovice. Fotky z akcie som nalepil na tmavý kartón a o rok sme s tými obrázkami získali čestné uznanie v amatérskej súťaži Výtvarná Dubnica.

akcia na Lazoch

Na vernisáži tej súťaže som sa dokonca chvíľu rozprával s pánom Júliusom Kollerom, ktorý bol predseda poroty.

Zatiaľ vrchol land artu pre mňa je Andy Goldsworthy ktorého viac ako hodinové video s jeho vecami som asi pred rokom našiel na internete. Neviem, ako dlho tie linky budú aktuálne.

Včera, inšpirovaný jeho dielami, som dostal nápad na landartovú akciu Rubbikova kocka. Tu sú tri fotky, ako by to mohlo vyzerať.

červenážltámodrá

Použitá literatúra:
Kolektív autorov: Dějiny umění/12, Vydala Euromedia - Knižní klub a Balios v Prahe roku 2003

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?