Bociany a búrka

Autor: Miro Jankes | 29.5.2018 o 5:00 | (upravené 29.5.2018 o 6:40) Karma článku: 2,45 | Prečítané:  660x

Nikdy som nebol lovec búrok. Mám pred nimi obrovský rešpekt. Keď som mal asi pätnásť rokov, sedel som doma pri posteli. Vonku sa čerti ženili a do jednej borovice v hore nad našim domom udrel blesk. Bolo to asi sto metrov od nás.

Medzi odizolovanou kovovou nohou postele a mojim kolenom preskočila iskra. Nebol to žiadny silný zásah. Trochu silneší ako keď nás kopne statická elektrina. I tak som sa riadne zľakol.
Kedykoľvek počujem burácať hrom, bežím sa niekam skryť. Prežil som niekoľko búrok v horách. Raz, aj keď sme zišli z hrebeňa po prvom zahrmení, búrka nás zastihla ešte v lese. Našťastie sme to všetci v zdraví prežili, ale bola to riadna mela. Zostupovali sme z  Rozsutca a tam už pár turistov blesk v minulosti zabil.
Keď som dnes vychádzal z domu, nič nenasvedčovalo tomu, že sa blíži búrka.
Vybral som sa pozrieť na jeden kostol, ktorý chcem ísť zajtra skoro ráno fotiť. Cestou k nemu som sa zastavil v neďalekej dedine pri bociaňom hniezde. Bociany na ňom boli obidvaja. Chcel som si vyfotiť aspoň jedného letiaceho. No oni sa dnes k ničomu nemali. Po asi trištvrte hodine čakania si dokonca aj druhý sadol. Odišiel som teda ku tomu kostolíku a na spiatočnej ceste sa pri bocianoch ešte zastavím.
Kostol som si obišiel, odfotil pár záberov. Obloha sa zatiahla, trochu sa ochladilo. V diaľke sa ozvalo prvé hrmenie. Nasadol som do auta a vracal som sa naspäť. Na hniezde sedel iba jeden bocian. Druhého som nevidel. Netrvalo ani desať minút a zrazu sa objavil.

bocian I min

V zobáku niečo niesol. Vyzerá to ako trs trávy aj s hlinou.

bocian II min

Nemám na foťáku silnejší teleobjektív, tak sa mi to nedalo viac priblížiť. Asi si budem musieť začať so sebou nosiť ďalekohľad.

bocian III min

Vyložil svoj náklad, chvíľu postál na hniezde a zrazu sa vychytil zasa preč.

dvaja bociani

 

bocian IV min

Hromy sa ozývali častejšie a bližšie. Idem radšej domov.
Z cesty za dedinou sa mi naskytol takýto pohľad.

burka min

Viackrát som sa už v minulosti pokúšal vyfotiť blesk. Nedalo sa mi to nikdy trafiť. Teraz som to tiež skúšal, no blesky sa objavili vždy inde, než som čakal a aj inokedy. Nikdy som nestihol zareagovať. Dalo by sa to vyfotiť tak, že by som si na foťáku nastavil sériové fotenie a potom by som si iba vybral medzi stovkami obrázkov tie, kde by boli zachytené blesky. Lenže nemám so sebou statív.  Sadol som si do auta, nastavil som si na fotoaparáte videozáznam a časť búrky som si cez otvorené okno natočil. Doma som z videozáznamu vybral pár obrázkov, na ktorých sú blesky. Nie je to v dobrej kvalite, ale pre ilustráciu mi to zatiaľ stačí.

blesk I min

 

blesk II min

 

burka min

Všetky obrázky sa dajú rozkliknúť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?