Cooltúra a Miro Remo v Martine

Autor: Miro Jankes | 22.11.2016 o 8:37 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  446x

Toho chlapíka som si všimol už dávnejšie. Zaujal ma jeho dokumentárny film Comeback o ťažkom živote ľudí, ktorí sa dostali z väzenia na slobodu a zrazu sa nedokážu zaradiť medzi ostatných.

Odsedeli si niekoľkoročné tresty a medzitým sa vonku všetko zmenilo.
Vygooglil som si jeho stránku, na ktorej je, okrem iného, celý film o Tiborovi Huszárovi (slovenskom fotografovi, s ktorým som sa párkrát stretol aj osobne), či film Arsy-Versy o fotografovi netopierov.
Včera o pol siedmej večer som bol na premietaní jeho predposledného filmu Cooltura v kinosále Mestskej scény v Martine.
Film som videl už na youtube asi pred mesiacom. Objavil sa tam iba na chvíľu a zasa zmizol. Chcel som si vypočuť diskusiu po premietaní, tak som si ho pozrel znova.
Nebudem písať obsah filmu. Ak môžete, choďte si ho pozrieť.
Cooltúra vôbec nie je o kultúre. Je o gýči. O peniazoch, ktoré za tie gýče dostávajú ich autori. Vedia, že to nieje umenie. To ich ani nezaujíma. Hlavne že ľudia platia, že je sledovanosť.
Nikdy som si nerobil ilúzie, že bude ozajstné umenie zaujímať väčšinu ľudí. Vždy sa tomu intenzívne venovalo iba malé percento. Je to o našej pohodlnosti. Málokomu sa chce ísť do hĺbky. Radšej si večer pustíme televízor a čakáme ako nás bude niekto zabávať. Stačia nám jednoduché riešenia, futbal alebo trochu alkoholu...
Na druhej strane je autor filmu. Trochu ho obdivujem, že sa niekoľko rokov dokázal hrabať v tom blate. Nemal by som žalúdok na to, aby som išiel do nejakej vojnou zmietanej krajiny fotiť mŕtvych. Toto sa mi zdá podobné.
Rád vidím na svete to "pekné". Aj keď to nie je vidieť hneď na prvý pohľad a treba sa k tomu niekedy aj komplikovanejšie dostávať. Ale terapia šokom, ak otvorí oči čo i len jednému človeku, možno má tiež svoj zmysel.
Netreba presviedčať presvedčených. Treba to ukázať tým, ktorí to v sebe mali, ale rokmi to sami v sebe potlačili, alebo úplne zabili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Šatan: Z nášho trendu nezľavíme. Budeme v ňom pokračovať

Keď sa pozriem na celý turnaj, sú tam pozitívne veci, na ktorých sa dá stavať do budúcnosti, hovorí Miroslav Šatan.

KOMENTÁRE

Fondy sú európske, ale amaterizmus náš domáci

Ťažko nájsť väčší konflikt záujmov ako pomoc s písaním eurofondových výziev a projektových žiadostí zároveň.

ŠPORT

Jeglič mal dopingový nález. Výsledky Slovincov však platia

Útočníka pozitívne testovali na Fenoterol.


Už ste čítali?