Sochy

Autor: Miro Jankes | 4.4.2010 o 21:52 | Karma článku: 7,99 | Prečítané:  1695x

Kedysi som chcel byť sochárom. Nemal som k tomu ďaleko. Otec bol celý život kamenárom. Keď som mal asi 15 rokov, občas som si požičal jeho náradie a na dvore som sekal do pieskovca. Bez prípravy, bez zmenšeného modelu. Zistil som, čo to je za drina a tiež, že to niekedy môže stáť človeka život. Veľa otcových spolupracovníkov, ktorí robili v pieskovcových lomoch, zomrelo na silikózu.

Keď som bol zamestnaný pred viac ako dvadsiatimi rokmi v keramičke, podarilo sa mi cez prestávky v robote vymodelovať niekoľko menších sošiek z keramickej hliny. Ešte ich mám vysušené na polici v knižnici.
Teraz počas sviatkov prišli domov na návštevu deti.
Syn z Brna, dcéra z Belgicka.
So synom sme na chvíľu skočili na Vlkolínec. Krásne - takmer ideálne počasie na fotenie. No nenabitá baterka vo fotoaparáte mi dovolila vyfotiť iba niekoľko obrázkov.

DSC_0285_small.jpg

DSC_0290_small.jpg

Pred dedinou, zapísanou do kultúrneho dedičstva UNESCO, stojí niekoľko drevených sôch. Keď sme tam boli naposledy, boli čerstvo vyrezané. Teraz po niekoľkých rokoch chytili peknú patinu.

DSC_0287_small.jpg

Tú istú chybu s nenabitou baterkou už viackrát nezopakujem. Dnes prišla dcéra na niekoľko dní z Belgicka. V Bratislave sme mali pred jej príletom viac ako dve hodiny času, tak sme si zašli do Čunova do Danubiany.

DSC_0300_small.jpg

DSC_0301_small.jpg

DSC_0307_small.jpg

DSC_0309_small.jpg

DSC_0342_small.jpg

DSC_0344_small.jpg

DSC_0347_small.jpg

Zaujímavé miesto, inšpiratívne sochy sochárov zo Slovenska i zo zahraničia. Pripomínalo mi to trochu Stedelijk muzem v Amsterdame. Vľkorysé priestory vnútri, venované aktuálnym výstavam Miroslava Cipára a Antoni Clavé. Premietacia miestnosť s filmom, kníhkupectvo s knihami o umení.
Pekné. Až sa mi nechce veriť, že som na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?