Prišiel cirkus

Autor: Miro Jankes | 18.6.2008 o 21:29 | Karma článku: 4,05 | Prečítané:  1131x

Na okraji mesta

DSC_2629.jpg

vyrástlo medzi panelákmi za jeden deň niekoľko stanov

DSC_2625.jpg

DSC_2623.jpg

Cirkus prišiel

Ten úplne prvý v mojom živote postavili na našom dedinskom ihrisku, kde sme hrávali futbal. Bolo to zvláštne, že dosť veľký cirkus prišiel do našej dediny, ktorá mala v tom čase asi iba dva a pol tisíc obyvateľov. Mama nám dokonca povedala, že je to naša vzdialená rodina.
Podvečer sme zobrali za plátenú tašku zemiakov, vňať z mrkvy a nejaké zbytky pre zvieratá. Mama nám vybavila, že si za to môžeme ísť zadarmo pozrieť zverinec.
Ako veľmi som sa na to tešil, o to viac som bol sklamaný. Zvieratá boli úbohé, špinavé. Mali vypĺznutú srsť a strašne smrdeli. V cirkuse mali vtedy iba pár tiav, niekoľko koní, hada, opicu, starého unaveného leva a cvičené psy.
S tou rodinou to bolo tak, že jeden z cirkusantov mal s našou vzdialenou príbuznou nemanželské dieťa. Preto sa vždy raz za dlhý čas, keď prechádzali z Moravy na Slovensko, zastavili v našej dedine, aby si otec navštívil dcéru.
Zaujímavé boli aj ostatné cirkusantské deti, ktoré prišli k nám do triedy na tých pár dní, keď boli u nás v dedine. Veľa zo školského učiva nevedeli. Naučili sa slabikujúc čítať a hlavne počítať peniaze, aby mohli predávať lístky v pokladni. Nič iné od školy nepotrebovali. Celé dni trávili na cestách, rozbaľovaním a zbaľovaním veľkého stanu, kŕmením zvierat a trénovaním čísiel na večerné predstavenia. Bývali v drevených maringotkách, ktoré ťahali traktory alebo nákladné autá.
S cirkusom vždy prišli iba Češi. Nikdy som nevidel, že by vlastnil cirkus Slovák.
Z večerného predstavenie som bol tiež sklamaný. Videl som tie isté špinavé, vypĺznuté zvieratá, ktoré museli za kocku cukru robiť neprirodzené kúsky. Keď neposlúchali, dostali silnú ranu byčíkom, alebo železnou tyčou.
Spôsob obživy ich majiteľov sa mi tiež nepáčil. Zdalo sa mi, že sa im nechce chodiť do roboty a zarábať peniaze obyčajným spôsobom.
Celý ten prvý, nie najpríjemnejší zážitok spôsobil, že som do cirkusu už nikdy nešiel. Neprehovorili ma ani moje malé deti. Išli tam pred rokmi samé so susedou a so ženou.
Cirkus je pre mňa podobným nezmyslom ako základná vojenská služba. Divým zvieratám je najlepšie vo voľnej prírode, kde nemusia kvôli kúsku cukru stáť na zadných nohách.
Na vojne som si pripadal podobne, ako tie zvieratá v cirkuse. Celý týždeň po nás chceli kadejaké kúsky, aby sme mohli ísť za odmenu cez víkend na vychádzku.

DSC_2632.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nicholsonová: Dúfala som, že Matovič ako premiér odloží vzťahovačnosť

Rozhovory ZKH s europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?