Skaličie

Autor: Miro Jankes | 10.4.2011 o 21:26 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1036x

Mali sme vtedy osem, desať rokov. Najvyšší čas na prvé dobrodružné výpravy do blízkeho okolia. Starší, skúsenejší kamaráti nás zaviedli na tajné miesta. Jedným z nich bolo aj Skaličie.

Kopec, porastený riedkymi borovicami, na vrchole ktorého je niekoľko veľkých pieskovcových skál. Videli sme ho z nášho okna. No o skalách sme netušili.
Keď som dnes, po asi tridsiatichpiatich rokoch stúpal hore strmou cestou, znova som prežíval čaro detských túlačiek a objavovaní.

DSC_0026_min.jpg

Obrovské pieskovcové balvany sú na viacerých miestach v rodnej dedine. Postupne sme sa dostali ku všetkým, ale tie na Skaličí boli najbližšie a boli prvé. Tiahnu sa asi sto metrov po hrebeni. Obrastené machom.

DSC_0044_min.jpg

Na jednej zo skál boli vysekané záseky pre nohy, aby sa na ňu dalo vyliezť.

DSC_0031_min.jpg

Po rokoch som ich znovu našiel a aj vyskúšal. Stále sú funkčné, aj keď skaly z mojho detstva sa mi zdajú menšie. Určite je to aj tým, že okolo nich tridsať rokov hnilo lístie a padali stromy, z ktorých sa vytvorila nová vrstva zeminy.
Pod jednou zo skál bola kedysi malá jaskyňa. Kamarát Jožo nám hovoril, že jaskyňa pokračuje popod potok až do kameňolomu v náprotivnom kopci. Otvor, kadiaľ sa vchádzalo do jaskynky som dnes nenašiel. Možno sa skala prepadla, alebo vchod zasypala hlina a lístie.

DSC_0039_min.jpg

Na vlhkejších stranách má mach neskutočnú tmavozelenú farbu.
Korene stromov, rastúcich na skalách sú skoro rovnako dlhé ako časti nad zemou.

DSC_0076_min.jpg

Ku niektorým stromom sa ani nedá dostať.

DSC_0057_min.jpg

K úplnej ilúzii detstva už chýbajú iba prudko vyletujúce bažanty a jarabice, ktoré sme svojim pohybom v lese vyplašili. Často sme sa ich zľakli viac, ako oni nás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?